Yenilenmiş Cep Telefonlarında KDV Oranı

Bilindiği üzere cep telefonlarının teslimi %18 oranında KDV’ye tabi bulunmaktadır.

Yeni cep telefonlarının fiyatlarının çok hızlı bir şekilde yükselmesi nedeniyle ikinci el cep telefonlarında talepte belirgin bir artış gözlenmektedir. Öte yandan ithal yeni cep telefonlarına talep beraberinde ciddi bir döviz talebi de yaratmaktadır.

30 Eylül 2021 tarihli Resmi Gazetede yayımlanmış olan 4517 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile 1 sayılı KDV listesinin 21’inci sırasına eklenen düzenlemeyle; Yenilenmiş Ürünlerin Satışı Hakkında Yönetmelik kapsamında en az bir yıl öncesine ilişkin data, ses ya da kısa mesaj trafiği bulunan kullanılmış cep telefonlarının yenilenmek ve sertifikalandırılmak kaydıyla yenileme merkezleri ve yetkili satıcılar tarafından yenilenmiş ürün garantisi verilerek teslimlerinde KDV oranı, 1 Ekim 2021 tarihinden itibaren %1 olarak uygulanacaktır.

Öte yandan bu kapsamda telefonlarını %1 oranı uygulayarak teslim eden yenileme merkezleri ve yetkili satıcılar, bu teslime ilişkin yüklendiği ve indirim konusu yapamadığı KDV’yi iade konusu yapamayacak, sonraki dönemlerde indirilmek üzere devredecektir.

Düzenleme sadece yenileme merkezleri ve yetkili satıcılar için geçerli olup, bunlar dışındaki mükelleflerin yapacağı kullanılmış cep telefonlarında %18 oranında KDV uygulanmaya devam edecektir.

Bu Sirkülerimize ilişkin görüş, öneri ve sorularınızı oner@onerymm.com.tr‘ye iletebilirsiniz.

Saygılarımızla.

ÖNER BAĞIMSIZ DENETİM VE YMM A.Ş.

www.onerymm.com.tr

30-09-2021


Sirküleri İndirmek İçin Tıklayınız. Bu sayfa 167 kez okunmuştur.